Rąstinis namas - nuo...iki...

Įžanga

Tarkime Jūs nusprendėte pasistatyti rąstinį namą. Rąstinių namų statyba gana sudėtingas procesas ir žmogui neturinčiam statybinės patirties gana sunku suprasti, kodėl namai statomi skirtingų įmonių ar pastatytų privačiai, skirtingai kainuoja ir skirtingai atrodo praėjus keliems metams. Tuomet mes pradedame ieškoti priežasčių ir uždavinėti klausimus, kuriuos reikėjo užduoti prieš pradedant statybas. Yra aibė „kodėl“, kuriuos rąstinių namų savininkai užduoda sau pavėluotai. Mes nevardinsime juos visus, bet pabandysime smulkiau paiškinti visą rąstinių namų gamybos ir statybos procesą, kad Jums taptų aiškiau už ką Jūs mokate pinigus ir kur galima taupyti, o kur neverta.

Taigi Jūs išsirenkate projektą, arba su mūsų architektų pagalba ruošiate individualų projektą ir tvarkotės visą reikalingą dokumentaciją. 

Projektuojant venkite ilgesnių nei 6 m sienojų, nes standartiškai rastai ruošiami 6 m ilgio ir veliau gali tekti rąstus jungti plokštumoje, kas estetiškai gadina rąstinės sienos grožį. 

Turėkite omenyje, kad dūmtraukiai turi būti montuojami taip, kad išlaikytų gaisrininkų reikalaujamą saugų atstumą iki medinių elementų. Kai kaminai plytiniai, tai atstumas turi būti ne mažesnis kaip 38 cm iki vidinės dūmtraukio angos, kai montuojami „Schiedel“ ar „Presto‘ surenkami kaminai su šamotiniais indėklais, ne mažesnis kaip 18 cm. 

Patariame tiek vidines, tiek išorines rąstines sienas projektuoti vienodo storio, nes skirtingo storio rastinės sienos nevienodai susėda eksploatacijos metu.

Pagal pasirinktą projektą mūsų sąmatininkai paruošia jums sąmatą pagal Jūsų pageidaujamą darbų apimtį:

- konstruktyvas (gamyba - montavimas);

- konstruktyvas + stogas;

- konstruktyvas + stogas + impregnavimas;

- pamatai + konstruktyvas + stogas + impregnavimas;

- pilna apdaila.

Apytikslę savo namo kainą galite pasiskaičiuoti ir patys su mūsų skaičiuoklės pagalba. Tačiau tai bus tik daugiau ar mažiau teisinga nudojant standartines statybines ir apdailos medžiagas. Bet tai vis tiek leis jums susiorentuoti kiek piniginių lėšų Jums reikės, norint įgyvendinti savo svajonę.

Projektas paruoštas, rangos sutartį ir sąmatą turite, atėjo laikas pradėti darbus. Mes aprašysime pagrindinius momentus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį statant rąstinį namą:

1. Įmonės-rangovo pasirinkimas;

2. Namo iš rąstinio lafeto ypatumai;

3. Rąstinės dalies – „konstruktyvo“ gamybos ypatumai;

- rąstų išrinkimas ir paruošimas,

- kampų ir išilginis rąstų sukirtimas,

- technologinė įpjova ir antiseptikų naudojimas sukirtimo metu, 

4. Pamatai;

5. Namo „konstruktyvo“ surinkimas ant pamatų; 

6. Stogas;

7. Konstrukciniai elementai; 

8. Sienojų impregnavimas;

Pasirenkant įmonę gamintoją nepasitikėkite vien tik žodiniais patikinimais, kad Jie gamina patys ir gamina kokybiškai. Geriausia kai turite savo pažystamų rekomendacijas apie įmonę gamintoją. Tačiau nepatingėkite nuvažiuoti pasižiūrėti pastatytus ar statomus namus, gamybinės bazės ir ar gamyba vyksta atvirame ore ar uždarose patalpose. Netikėkite tais kurie aiškina, kad lauke gaminti yra geriau, nes vyksta natūrali ventiliacija. Kaip tik uždarose patalpose rastai negauna papildomos drėgmės, lijant nedrėksta rąstų viršus ir išilginės išdrožos, antiseptikai neišplaunami lietaus, dėl blogų oro sąlygų nesutrinka gamybos terminai. Gerai kai įmonė gamintoja yra įdiegus rąstinių pastatų gamybos ir surinkimo standartą. Patikėkite tai nėra vien tik tušti žodžiai. Įmonė, dirbanti pagal šį standartą ir besilaikanti jo reikalavimų, įsipareigoja gaminti ir statyti kokybiškai, o taip bus išvengta pasitaikančių konfliktų tarp gamintojo ir užsakovo. 

Skandinavijos šalyse asocijuoti ir įdiegę kokybės standartą gamintojai yra vertinami nepalyginamai aukščiau, nei pavieniai gamintojai. 

 

Atkreipkite dėmesį ar rangovai gamina vien tik rąstinę dalį, ar siūlo ir kitas paslaugas, geriausia kai vienose rankose yra projektavimas, pamatai, rąstinė dalis ir stogas. Tai yra tai kas ateityje gali pareikalauti garantinio aptarnavimo, o rangovas negalės suversti kaltės kitiems dėl blogai ar nekokybiškai atliktų darbų. Nepatartume kreiptis į pavienius meistrus dirbančius pagal patentą. Kilus problemai gali būti sunku išsireikalauti klaidų ar defektų ištaisymo, nors ir kokius pažadus dalina ir „rožinius“ paveikslėlius jie piešia Jums šiandien. Betaupydami litą ten kur taupyti tikrai neverta, ateityje taisydami jų klaidas galite prarasti šimtus.